Aktuality
UNESCO deklaruje starověké lovectví jako světové kulturní dědictví PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Pondělí, 15 Listopad 2010 01:44
UNESCO deklaruje starověké lovectví jako světové kulturní dědictví


"Sokolnictví: živoucí dědictví lidstva"

 

 Konference UNESCO (Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu) pořádaná v keňském  Nairobi  zařadila dne 16.11.2010  sokolnictví na světový seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Sokolnictví, 4000 let staré umění zacházení s dravci včetně lovu s nimi, si od svého vzniku  uchovalo své tradice až dosud. Dovednosti a postupy  potřebné k držení a výcviku    dravců předávali otcové svým dětem po stovky generací.
 Dnešní moderní životní styl a rychlá urbanizace však mají na sokolnictví negativní vliv, což vede v mnoha zemích k nebezpečnému snížení počtu těch, kteří se sokolnictví věnují a zachovávají tak jeho tradice.   Migrace obyvatel z venkova do měst je velkou hrozbou pro  tradice spjaté s racionálním využíváním přírody a jejího obnovitelného bohatství. V úmluvě UNESCO se signatářské země zavazují chránit tradice, jako jsou  tradiční dovednosti nebo znalosti a rituály, ruční práce, písně, tance, umění a poezie nebo postupy a know-how vztahující se k přírodě. "Tradiční sokolnictví je výjimečné v tom, že splňuje všechny tyto aspekty" řekl Frank Bond, prezident Mezinárodní asociace pro sokolnictví a ochranu dravců.Nominace sokolnictví je rekordní, je totiž největší nominací v dosavadní historii existence seznamu UNESCO a byla společně navržena jedenácti zeměmi: Belgií, Českou republikou, Francií, Jižní Koreou, Mongolskem, Marokem, Katarem, Saúdskou Arábií, Spojenými Arabskými emiráty, Sýrií a Španělskem. Během dlouhého procesu posuzování byla hodnotitelskou komisí UNESCO zmíněna jako „výjimečný příklad spolupráce mezi národy".

Od svých počátků pravděpodobně ve stepích Blízkého východu se sokolnictví rozšířilo na všechny kontinenty světa. Sokolnictví dalo světu první vědeckou knihu o přírodě 'De arte venandi cum avibus', dokonce války byly mnohdy ukončeny a zastaveny diplomatickými dary sokolů a v Belgii dnes děti využívají knihy o sokolnictví, aby se naučily číst vlámsky. Provoz letadel po celém světě pomáhají zajišťovat sokolníci, kteří  s pomocí cvičených dravců plaší ptáky v okolí letišť, čímž zabraňují jejich střetům s letadly a chrání tak lidské životy.

V nominační dokumentaci UNESCO se dále uvádí: "Sokolnictví je jedním z nejstarších vztahů mezi člověkem a dravcem, které trvá více než 4000 let. Je to tradiční aktivita lovu pomocí cvičených dravých ptáků, v přirozeném stavu a prostředí. Jedná se o přirozenou aktivitu, protože sokol a jeho kořist se vyvíjeli společně po miliony let jejich vzájemné spoluexistence. Sokol je přizpůsoben k lovu kořisti a kořist vyvinula mnoho způsobů, jak mu uniknout. To vede k fascinujícímu pohledu do způsobu, jakým příroda funguje a představuje intelektuální výzvu pro sokolníka, jeho chápání i chování. K tomu si sokolník musí vytvořit silný vztah a prokázat  umění empatie s dravcem. Sokolnictví je považováno za hluboce empatickou aktivitu a sokolníci chápou, že jejich dravci i lovené druhy zvěře musí být zachovány pro další staletí.

 Sokolníci jsou nápomocní v celosvětovém zotavení populace civilizací ohroženého sokola stěhovavého a jiných druhů dravců a podílí se i na mnoha dalších projektech na ochranu a zachování přírodního bohatství. Sokolníci na celém světě sdílejí společné principy a  metody v péči o dravce  při jejich výcviku či odchovech, vzdělávájí se v těchto dovednostech, používají téměř shodné vybavení i pomůcky. Právě tyto společně sdílené tradice a znalosti jsou pro sokolnictví univerzální a udržují ho naživu. 

Ve 13. století cestovatel Marco Polo popsal setkání 10.000 sokolníků na dvoře Kublajchána (vnuk Čingischána). Při příležitosti ocenění sokolnictví zápisem na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO mají sokolníci v úmyslu uspořádat podobnou slavnost a setkat se v hojném počtu na světovém sokolnickém festivalu v Abu Dhabi v prosinci roku 2011.

 

===========================================
Další zdroje informací:

Elektronická verze originální nominace v angličtině a francouzštině (včetně fotografií, audio a video dokumentace) viz
http://www.unesco.org/culture/ich/print.php?lg=ar&pg=00335#top

Pro více informací o Mezinárodní asociaci pro sokolnictví IAF viz www.iaf.org

Pro více informací o domácí komunitě sokolníků - českém Klubu sokolníků viz www.sokolnictvi.net

Ing. Petr Zvolánek, předseda Klubu sokolníků ČMMJ, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autorská práva k fotkám patří fotografu Marku Matuchovi. Fotografie lze použít pouze k propagaci sokolnictví ve veřejnoprávních médiích při příležitosti zápisu sokolnictví na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Předseda ČMMJ Ing. Jaroslav Palas zahajuje mezinárodní sokolnické setkání v Opočne 2010  Zahájení mezinárodního setkání sokolníků  na nádvoří opočenského zámku 

Nástup sokolníků na nádvoří zámku Opočno  Skupina sokolníků s jestřáby před lovem 

Raroh lovecký  Orel skalní se snaží ulovit zajíce

Pocta ulovené zvěři - večerní výřad na nádvoří zámku  Sokolnící vzdávají poctu ulovené zvěři

Fotografie ke stažení zde (5,5 MB)

Fotodokumentace kulturního statku Sokolnictví ve formátu PDF ke stažení zde

 

Aktualizováno Středa, 17 Listopad 2010 00:23
 
43rd annual meeting in Opočno PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 19 Září 2010 09:50

Dears friend falconers,

the Czech Falconry Club would like to invite you to the 43rd annual meeting in Opočno held this year from the  6th - 10th of October 2010.


Click on image for more....

 
Pozvánka na výstavu NATURA VIVA PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 04 Duben 2010 09:49


Klub sokolníků ČMMJ zve ve dnech  19.5. - 23.5. 2010 všechny přátale sokolnictví, myslivosti a přírody na letošní  16.Mezinárodní výstavu myslivosti, rybářství, včelařství a zahrádkářství NATURA VIVA. Stánek Klubu sokolníků bude  instalován v rámci expozice Českomoravské myslivecké jednoty. Zájemci se budou moci setkat se sokolníky a dovědět se mnohé informace o tomto pradávném umění lovu, stejně tak o významu dnešního sokolnictví. Na venkovním pódiu budou probíhat ukázky výcviku dravců. Všichni zájemci jsou srdečně zváni.

Více informací o vástavě na adrese http://www.vll.cz/kalendar-vystav.php?id=1013

 
Klub sokolníků na výstavě Silva Regina PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Středa, 31 Březen 2010 09:11

Ve dnech 21.3. - 28.3.2010 Klub sokolníků ČMMJ představil svou činnost na výstavišti BVV, kde se konal trojlístek lesnických a zemědělských veletrhů TECHAGRO, SILVA REGINA a ANIMAL VETEX 2010 Během prvních čtyř dnů prošlo branami výstaviště 95 tisíc návštěvníků.

Brněnská zemědělská, chovatelská a lesnická přehlídka SILVA REGINA a Světová výstava vývoje myslivosti a lovectví patří k největším svého druhu v Evropě.

Letošní ročník TECHAGRO, SILVA REGINA,a ANIMAL VETEX 2010 zaplnil celé výstaviště včetně volných ploch, na kterých se prezentovala těžká technika, probíhaly praktické ukázky zpracování biomasy i atraktivní doprovodný program. Veletrhů a Světové výstavy vývoje myslivosti a lovectví se zúčastnilo 713 vystavujících firem z 21 zemí, Obsazená výstavní plocha přesáhla 64 000 m2.

V pavilonu „Z“ bylo možno shlédnout expozice světového lovectví a vývoje lesnictví a myslivosti. Mezi raritními výstavními projekty jako byla výstava 343 lesnických a mysliveckých uniforem, či výstava obrazů malířů zvěře Jiřího Židlického a Václava Nasvětila prezentoval Klub sokolníků ČMMJ svou činnost, jako pokračování tradic sokolnictví v samostatné expozici navazující na další chovatelské kluby ČMMJ.

V expozici Klubu sokolníků byly instalovány stylizované exponáty provádějící návštěvníky stručně historií sokolnictví na území dnešní ČR a bylo možno vyslechnout odborný výklad členů klubu o práci v oblastech myslivosti , lovectví , chovatelství , praktického užití sokolnictví v letecké dopravě i při ochraně dravců v přírodě , či práci s laickou veřejností při ukázkách a vzdělávací činnosti vedené členy Klubu sokolníků.

Za 8 výstavních dnů mohli návštěvníci obdivovat krásu 12 sokolnicky vedených dravců , které představili členové středisek Brno a Olomouc.


 
42. mezinárodní sokolnické setkání v Opočně ve fotografiích PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Pátek, 16 Říjen 2009 09:23

42. mezinárodní sokolnické setkání v Opočně ve fotografiích Marka Matuchy.Fotogalerii otevřete kliknutím na obrázek nebo ZDE

Aktualizováno Pátek, 16 Říjen 2009 09:34
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL