J. C. George: My Side of the Mountain (a pokračování)

(česky kniha nikdy nevyšla)

Sam Gribley je dvanáctiletý kluk z New Yorku, který už má pokrk život v těsném městském bytě, který sdíí se svými jedenácti sourozenci. Jednoho dne proto uteče z domova a rozhodne se přežít v divočině na vlastní pěst. Spí ve starém dutém stromě a jíst může jen to, co najde nebo uloví. Ale protože lov není snadný, Sam si opatří pomocíka. Sokolí samičku Frightful.

J. C. George je známá autorka knih pro děti a také sokolnice. Kniha proto neobsahuje žádné prohřešky proti realitě(přestože příběh je zančně zjednodušený a idealizovaný). U nás kniha nikdy nevyšla, přesto, že v USA patří na mnoha školách k povinné četbě. Je však psaná jednoduchou angličtinou (vyjma sokolnických termínů) a je tak vhodná i pro angličtináře začátečníky-

J. C. Hronský: Sokoliar Tomáš

Dětská kniha klasika slovenské literatury Josefa Cígera Hronského, kterou prakticky nikdo nezná. Přesto sloužila jako předloha filmu Sokoliar Tomáš (u nás známý jako Král sokolů). Film však vychází z knihy jen velmi volně, a ačkoliv základní děj odpovídá, kniha se spíš zaměřuje na popis života prostého lidu ve středověkých Uhrách. Knihu dnes již prakticky není možné sehnat, naposledy vyšla před více jak 50 lety.

Robert Lyndon: Cesta sněžných ptáků (a pokračování Císařský oheň)

Příběh z 11. století. Syn anglického šlechtice byl zajat a sultán požaduje neobvyklé výkupné – legendárního bílého sokola. Skupina dobrodruhů se tak vydává na dobrodružnou cestu prakticky přes celý známý svět… Cesta sněžných ptáků je historický dobrodružný román, autor se však drží skutečných historických reálií a věrného popisu středověkého sokolnictví (autor je historik a aktivní sokolník).

Pokračování pod názvem Císařský oheň se odehrává v dalaké Číně.

Mary Hoffman: Falconer’s Knot

(česky kniha nikdy nevyšla)

Kniha určená spíše pro mladší čtenáře vypráví příběh chlapce a dívky, kteří z různých důvodů musí hledat útočiště v klášteře. Mladík ze šlechtické rodiny však neumí přijmout tichý a klidný život mnicha a volné chvíle tráví na lovu se svým sokolem– což se mu málem stane osudným.

Barry Hines: Poštolka pro pacholka: (orig.: Kestrel for a Knave)

Kniha, která sloužila jako předloha pro legendární film Kes. Příběh chlapce z chudého hornického městečka, který nachází únik z těžkého života díky výcviku divoké poštolky.

Kniha česky vyšla naposledy v roce 1989 a dnes je možné ji vzácně naít v antikvariátech.

T. H. White: Goshawk

(česky kniha nikdy nevyšla)

Kniha dnes už považovaná za klasiku (vyšla v roce 1951) popisuje vztah sokolníka a jestřába. Založená na skutečných zážitcích a zkušenostech autora, který se snaží ochočit divokého jestřába nikoliv moderními sokolnickými technikami, ale tradiční starou cestou.

Helen Macdonald: H is for Hawk

(česky kniha nikdy nevyšla)

Vzpomínky britské spisovatelky Helen Macdonald. Po náhlé smrti otce hledá autorka novou náplň života. Tu najde v náročném, ale překrásném výcviku samice jestřába. Ačkoliv jde o skutenou událost, kniha není čistým memoárem, mísí se zde mnoho žánrů a literárních stylů. Kniha vyhrála mnoho cen a dočkala se výborného přijetí od kritiků. Kniha je někdy považovaná za moderní „odpověď“ na

Rebecca O’Connor: Lift

(česky kniha nikdy nevyšla)

Vzpomínky spisovatelky a sokolnice Rebeccy O’Connor. Autorku sokolnictví naučilo mnoho životních lekcí, které později využila i v běžném životě. Ačkoliv kniha získala řadu cen a vysoužila si uznání od kritiků, trvalo poměrně dlouho, než si našla své čtenáře.

Kromě knihy Lift vydala autorka ještě Rise, sbírku krátkých povídek s tématikou sokolnictví. Sbírka je dostupná pouze pro čtečku Kindle.

Autor: Martin Archalous