Sokolnictví je mezi filmaři oblíbené. Zejména v pohádkách často vystupují cvičení dravci, sovy (pamatujete na Rozárku z Popelky?) nebo přímo sokolníci. Jejich role bývají často epizodní, někdy se jen „mihnou na pozadí“. Přesto existuje několik filmů, ve kterých je sokolnictví hlavním tématem. Některé jsme vybrali v následujícím seznamu:

The Goshawk

Velká Británie, 1969

Blízký a poetický pohled na muže, který cvičí svého dravce. Natočeno na základě knihy T. H. Whitea stejného názvu. Film The Goshawk nenápadně spojuje dohromady lásku muže s tvrdohlavou inteligencí jestřába do emotivního filmu o důstojnosti a respektu.

Celý film je možno vidět na youtube.

Kes (orig.: Kes)

Velká Británie, 1969

Řada sokolníků zmiňuje Kes jako svůj vůbec první kontakt se sokolnictvím. Někteří dokonce tvrdí, že sokolnictví se rozhodli věnovat právě díky tomuto filmu. Příběh patnáctiletého samotáře Billyho z chudého hornického městečka ve Walesu, který najde a vycvičí divokou poštolku, patří k britské filmové klasice.

Zajímavost: V „hlavní roli“ se vystřídaly tři poštolky. Představitel Billyho David Bradley pomáhal s jejich výcvikem.

Běž si a dováděj (orig.: Run Wild, Run Free)

Velká Británie, 1969

Tento film bývá někdy přirovnáván ke Kes, ačkoliv na rozdíl od svého slavného „protějšku“ je prakticky neznámý. Hlavním hrdinou je jedenáctiletý Philip Ransom, chlapec, který z neznámých důvodů nemůže mluvit a straní se kontaktu se světem. Tráví však hodně času v divoké přírodě anglických blat, kde pozoruje koně a ptáky a seznámí se se starým sokolníkem. S jeho pomocí se učí sokolnickému řemeslu a postupně nachází i cestu k lidem.

Zajímavosti: Přestože je tento film prakticky neznámý, promítal se i v našich kinech. Hlavní roli hrál Mark Lester, známý z oscarového muzikálu Oliver!

Král sokolů (orig.: Sokoliar Tomáš)

Slovensko, 2000

Asi nejznámější z našeho přehledu, a to nejen mezi sokolníky. Sokoliar Tomáš je nedílnou součástí slovenských televizních Vánoc jako v Česku Popelka. Patnáctiletý Tomáš (Braňo Holiček) není žádný zakřiklý samotář, ale syn panského podkoního, který rozumí řeči zvířat a chce si zatancovat s dcerou hradního pána – což se mu i podaří. Jenže život v 15. století není jednoduchý a Tomáš musí utíkat před dráby a křivým obviněním. Na útěku mu pomáhá starý sokolník a legendární královský sokol.

Zajímavost: Na filmu se podíleli tvůrci ze 4 zemí (ČR, SR, Polsko, Maďarsko) a vyhrál mnoho cen na zahraničních festivalech. Dravce dodal Sokoliarský dvůr Astur, který sídlí na hradě Červený kameň.

Jestřábí žena (orig.: Ladyhawke)

USA, 1985

Známý hollywoodský velkofilm. Hvězdně obsazený romantický příběh ze středověku. On se v noci mění ve vlka, ona se přes den mění v jestřába. Není to úplně o sokolnictví, ale dravce si užijete do sytosti.

Zajímavosti: Jestřáb, který ztvárnil ve filmu „hlavní roli,“ se konce natáčení nedožil. V titulcích je mu proto film věnován.

Jestřáb umírá (orig.: The Hawk Is Dying)

USA, 2006

Americké psychologické drama patří k náročnějším filmům. George (Paul Giamatti) se po smrti syna uzavře před světěm a veškerou svou vli upne na výcvik dravého ptáka. Káně polapené z divočiny se ale nepoddá snadno a tak se George rozhodne, že nebude jíst ani spát, dokud se jeden z nich nepoddá – nebo nezemře.

Zajímavost: „Jestřáb“ ve filmu má být káně rudochvostá (Buteo jamaicensis). Ve skutečnosti jde ale o káni černohřbetou (Buteo augur). Angličtina má navíc stejný vvýraz pro káni i jestřába, proto český název filmu neodpovídá „obsazení“.

Taková zvláštní rodinka (orig.: Royal Tennenbaums)

USA, 2001

Klasická komedie od Wese Andersona vypráví o ne úplně dobře fungující newyourkské rodině Tennenbaumových. Jeden z dospělých synů se věnuje sokolnictví a svého sokola Mordecaie chová na střeše rodinného sídla v centru New Yorku.

Zajímavost: Během natáčení byl sokol ukraden a musel být nahrazen jiným, poněkud světleji zbarveným. Ve filmu je tato změna okomentována slovy „Musel zažít něco strašného. Podívej, jak mu zbělelo peří.“

My Side of the Mountain

USA, 1969

Zfilmovaná stejnojmenná kniha, podrobnosti najdete v přehledu knih.

Zajímavost: Na rozdíl od knihy, kde je sokolnictví prakticky středobodem děje, ve filmu hraje úlohu podružnou.

Simpsonovi, Diggs (orig.: The Simpsons, Diggs)

USA, 2014

V Simpsonech už bylo všechno, takže dříve nebo později muselo dojít i na sokolnictví. Bart se sprářátelí s podivínským chlapcem Diggsem, kterýho ho zasvětí do tajů sokolnického umění. Epizoda si vysloužila poměrně chladné přijetí a z hlediska sokolnictví obsahuje celou řadu hrubých chyb.

Zajímavost: Diggse namluvil Daniel Radcliffe, představitel Harryho Pottera.