Odborná literatura o sokolnictví česky

 

Výcvik loveckých dravců, Jan Kumbera

Príručka chce prispieť k renesancii dávneho umenia cvičiť a používať dravé vtáky k lovu. Informuje o predpokladoch využívania sokoliarstva, o volbe a získaní dravca, o jeho výžive, ochoreniach a sokoliarskej výbave. Hlavnú pozornosť venuje výcviku jastraba lesného, jastraba krahulca, sokolovitých dravcov a orlov.

 

Sokolnictví, Zdeněk Sternberg

Historie sokolnictví, vhodné druhy dravců, jejich výcvik a použití k lovu.

 

Dravci a sokolnictvi v ČSSR, Mikulica a kol.

Popis bohužel chybí

 

Dravci v letu, Miroslav Špaček

Příručka, určená myslivcům, pracovníkům ochrany přírody i ostatním zájemcům, poskytuje návod k určování běžných i vzácných druhů dravců, žijících na území ČSSR. V textové části popisuje jednotlivé rozlišovací znaky a seznamuje se způsobem života. Obrazová část obsahuje kromě barevných snímků preparátů fotografie dravců v letu a záběry hnízdišť.

 

Nevinní jako skřivánci, Josef Ptáček, Miloslav Kučera, Oldřich Mikulica

Jedna z najkrajších kníh u nás o lietajúcich dravcoch ktorým stále hrozí vyhynutie ..

 

Opeřené lovy, Josef Ptáček

Povídání o sokolnících, pro sokolníky a nejen pro ně.

 

Sokolnictví pro začátečníky, L.W.Harris

První české vydání publikace anglického autora L. W. Harrise s podtitulem Úvod do sokolnictví je určeno především pro ty, kteří vážně uvažují o tom stát se sokolníky. Začátečníky seznamuje se sokolnickým vybavením a nezbytnou péčí o dravce; pokročilým mohou být užitečné kapitoly o nemocích dravců, jejich příznacích a léčbě.

 

V zajetí sokolnictví, Václav Augustin

V zajetí Sokolnictví je výpravná obrazová kniha s více než 650 fotografiemi dravců a lidí okolo nich a příběhy, které vás přesvědčí, že sokolnictví není jen úžasný koníček, ale především způsob života. Autor knihy Václav Augustin vám předá své celoživotní zážitky a zkušenosti, které během let získal s chováním a výcvikem „krále lesa“ jestřába lesního, se skutečnou láskou a zaujetím. Knížku, která je hluboce spjata s Vysočinou, ocení nejen všichni milovníci přírody, obdivovatelé a ochránci dravců, sokolníci, lesáci či myslivci, ale i ti, kteří fandí dobré fotografii a poutavým životním příběhům.

 

Dotkni se sokolnictví, Vladimír Spejchal

Základní poučení a fakta o historii sokolnictví, výcviku, nemocech, chovu dravců a další. Stručné a informačně velmi obsáhlé. Velmi vhodné pro přípravu ke zkouškám.

 

Sokolnictví, Příručka k sokolnické zkoušce a pro praxi, Heinz Brull, Gunther Trommer

Dravci jsou symbolem majestátu a nespoutanosti. Strojit úklady lovné zvěři společně s majestátným orlem, sokolem rychlým jako šíp nebo s energickým jestřábem fascinovalo lovce už od antiky.
Knížka Sokolnictví popisuje tento úchvatný a veskrze spravedlivý způsob lovu. Ve vyváženém poměru se věnuje teórii i praxi, přidáva živě podané vlastí zážitky, a z knížky tak vytváří mimo jiné i ideální pomůcku k sokolníským zkouškám.

 

Zahraniční literatura o sokolnictví

The Flying of Falcons, Ed Pitcher and Ricardo Velarde

If you goal is to ‚fly the falcon‘ vs. ‚kill a duck‘, the you begin down a trail allowing the falcon to learn about itself and its abilities. If your goal is to ‚kill a duck‘, then you learn about yourself and your abilities to kill ducks with you falcon. Not the same thing and not the same results.

Více informací

Understanding the Bird of Prey, Nick Fox

Understanding the Bird of Prey is probably the most comprehensive gathering of data on birds of prey ever assembled. The text is masterfully written in language that is easy to follow by Nick Fox, a leading professional raptor biologist, breeder and falconer. The text covers the biology of birds of prey, their captive management, breeding, training and rehabilitation. All sections have been critically reviewed by top international specialists for scientific accuracy. Over 290 technical drawings and 150 colour photographs aid the reader in the pursuit of understanding birds of prey.

Více informací

Falconry & Hawking, Phillip Glasier

In this third edition of his classic guide to training, caring for, and hunting with falcons and hawks, Phillip Glasier, an experienced teacher of falconry, continues to provide the best, most detailed information available to the beginner. In conjunction with raptor specialist Greg Simpson, he presents completely new, fully up-to-date coverage of health and disease, as well as in-depth advice on keeping birds of prey loose in an aviary. Both newcomers and those familiar with the sport will find invaluable knowledge.

Více informací

A- THE IMPRINT ACCIPITER II, Michael McDermott

The new expanded second edition of the Imprint Accipter II, now in stock. A superbly written book by Mike McDermott that has a great new wealth of information about training the Northern Goshawk, Coopers hawk and Sharp-shinned hawk. A full color edition with many new pictures, graphs and illustrations. This new book has 14 chapters of which 5 are new additions. This book will provide the most up to date information about training methods relating to accipiter’s to date. Everything you have always wanted or needed to know or learn about training your Accipiter is in this book.

THE COMPLETE WORKS OF JACK MAVROGORDATO: A HAWK FOR THE BUSH, A FALCON IN THE FIELD and BEHIND THE SCENES. In three volumes.

Třídílný komplet knih o výcviku dravce k sokolnictví.

Více informací

Der Steinadler in der Falknerei, Josef Hiebeler

Jagdgefährte, geografische Verbreitung etc. Schon immer ging vom Steinadler eine unnachahmliche Faszination aus. Josef Hiebeler hat diesen einzigartigen Vogel umfassend und in vielen Bildern dargestellt.

Více informací

ARAB FALCONRY: HISTORY OF A WAY OF LIFE, Roger Upton

Roger Upton has decades of experience as a falconer, practising the sport at home and abroad in a number of countries. Upton’s great passion, however, is the falconry of the Arabian Peninsula. In this book, Roger Upton has „attempted to organize my many notes, thoughts and comments on Arab hawking. From my untidy but detailed diaries, .old articles, past treatises and present-day experiences, I hope that I have put together a readable story from which interested readers might learn something new.“ Chapters include:- The Arab & falconry; Hawks; Trapping; Furniture; Training; Quarry; Hawking the houbara; Hawking other quarry; At hunting camp or home.

Více informací

Falconry: Celebrating a Living Heritage

Compiled by a team of experts and falconers all over the world, here is a complete collection of images that accurately represent falconry in each country.

Více informací

Desert hawking II, III and IV, Harry McElroy

Desert Hawking II is a classic among falconry books, one you don’t want to live without. The book enjoys many ground-breaking claims to fame. It is the first American book written by an avid falconer, Harry McElroy, who has succeeded with many raptor species and who hunts every day. Other firsts include treating quail as a primary quarry and the Cooper’s hawk as a manageable, useful hunting hawk. Desert Hawking II popularized the Harris’s hawk in American falconry and introduced it to the rest of the world. Finally, Kenneth Tuttle’s chapter debuted the Sharp-shinned hawk. This updated, expanded masterpiece is even better than the original because its coverage now includes another desert hawk, the goshawk, and new guest contributions by Greg and Jamaica Smith

Více informací

The art of falconry, Patrick Morel

The author’s vast falconry experience, combined with that of his fellow contributors, make this volume knowledge-heavy yet light and entertaining in style. It covers all aspects of modern falconry, from the traditions that shaped the sport we know today to its underpinning ethics and philosophy as it continues to evolve in the 21st century. It takes the reader around the globe in search of ultimate quarry species, relating methods and motives through the hawking experiences of those who seek the most challenging flights in their art. Scottish red grouse and Belgian crows; houbara hawking with gyrfalcons and sakers; wood pigeon hawking with peregrines and goshawks; sand grouse, snipe and sage grouse with high-flying falcons: this book gives the falconer pride in the sport’s traditions and enthusiasm for the future development and evolution of this living heritage.

Více informací

The passage merlin, Jeremy Bradshaw

Jeremy Bradshaw has been a falconer for 20 years, and has flown all three subspecies of merlins in North America. He has flown both jacks and females in several fashions on a variety of quarries throughout the western United States. To invite Jeremy to speak about merlins at your falconry meet use the link below!

Více informací

North American Falconry and Hunting Hawks, Frank Beebe and Hal Webster

Forty-eight Chapters in five Sections: Introduction to North American Falconry (11 Chapters), The Broadwings (5 Chapters), The Shortwings (6 Chapters), The Longwings (11 Chapters), Further Reading (15 Chapters) Six Appendices: The Hawks of Falconry, Anatomy of a Raptor, Glossary, Bibliography, References, Ango-Indian Hood Chart and Patterns by Jim Nelson, (and Index followed by Advertisers) NEW CHAPTERS & MATERIAL TO THIS EDITION Contributing Author Biographies Dedication to Frank Lyman Beebe by Bob Herrick & William Murrin Foreword by Prof. James H. Enderson Introduction: So You Want to be a Falconer by Harold M. Webster, Jr. The Hawks of Falconry by Stuart E. Rossell Becoming a Falconer in North America by Frederick W. Holderman – CHC Hoods & Hooding by Harold Webster, Frank Beebe, & James W. Nelson Red-tailed Hawk: Manning & Training by William C. Oakes Red-tailed Hawk: Squirrel Hawking by Gary Brewer The Harris‘ Hawk: Rabbits & Hares by Toby Bradshaw The Harris‘ Hawk: Hunting Birds by Harry McElroy The Ferruginous Hawk by Dave Daniher The Merlin by Eric Edwards & Kenneth C. Tuttle The Aplomado Falcon by James W. Nelson & Harry McElroy Feather Care, Imping & Coping by Stuart E. Rossell Hawks & Power Poles by Kirk Hohenberger Trained Hawks & Bird Abatement by Stuart E. Rossell Legal Aspects of Falconry by William Murrin Past, Present, & Future of North American Falconry by Harold M. Webster, Jr. Final Thoughts by Harold M. Webster, Jr. Glossary by Frederick W. Holderman – California Hawking Club Anglo-Indian Hood Chart & Patterns Appendix to Hoods & Hooding

Více informací